Před časem jsem níže popsaným způsobem učil majitele na slovenském táboře československých vlčáků udržovat pozornost psů při výcviku. A mnozí tito na výcvik náročnější psi se to za dobu jednoho společného týdne naučili. Je to závislé především na šikovnosti psovoda. Toto učení má několik pravidel, která musí psovod dodržet, aby se dočkal požadovaného úspěchu. Pozornost doporučuji cvičit především na pamlsky. Zapomeneme, jak se nám to u našeho psa právě touto metodou dříve nedařilo, a vrhneme se do akce.
1. Je nutné vybrat takové pamlsky, aby je náš pes chtěl. Nedáme se odradit, že si vezme pes piškot jen někdy. Zpočátku jej musíme naučit pamlsky spolehlivě přijímat. Nachystáme si sáček, jehož obsah bude rozličný. Mohou to být kousky sýra, piškotu, špeku, škvarků, masa, salámů atd. Prostě se bude jednat o zajímavou a pro našeho psa především lákavou směs pochutin. Představivosti při tvorbě pamlsků se meze nekladou. Jen je důležité, aby nebyly větší než dívčí nehet. Není účelem, aby se po páru kouscích nažral a ztratil zájem.
Tuto směs v sáčku promícháme. Něco žere pes nadšeně, jinou věc méně. Jelikož se ale jedná o balík malých kousků a pes neví, co právě dostane, je obsah našeho igelitového sáčku pro něj velmi zajímavý.
2. Někde v nerušeném (na dvoře, asfaltovém parkovišti, cestě...) a známém prostředí svého psa s obsahem sáčku seznámíme. To provádíme tak, že mu zašustíme sáčkem, dáme pozor, aby jej zpočátku (začátečník) nevytrhl z rukou a se slovy např. "Argo, na!" mu pamlsky podáváme. Přitom couváme, uhýbáme, jdeme do předu a opět couváme. Aby neodvracel hlavu, tak mu s každým dalším krokem podáme, většinou již ne ze sáčku, ale přímo ze zaťaté pěsti pravé nebo i levé ruky, pamlsky. Po ruce máme však stále sáček či pamlskovnici, abychom mohli doplňovat. Neustále s každým krokem říkáme slůvko NA, které nám zajistí postupně větší a větší zájem psa.
3. Na asfaltu v počátcích učení cvičíme proto, abychom ihned uviděli, když nám pamlsek vypadne a mohli jej snadno sebrat. Nebylo by dobře, kdyby někde v trávě, kde právě cvičíme, zůstal ležet. Jeho pach by mohl odvádět psí pozornost od ruky s dalšími pamlsky.
4. Psa nenecháme nikdy, aby měl možnost po vypadnutí pamlsku jej sám ze země sebrat. Proto jej vedeme nakrátko u levé nohy v levé ruce a pokud nějaký pamlsek nestihne z ruky vzít a ten nám spadne na zem, raději psa v levé ruce nadzvedneme nebo necháme za sebou a pamlsek zvedneme. Vyplatilo se mi vždy po zvednutí mu jej dát sežrat. Pes si na tuto činnost zvyká a později, když i uvidí, že jsme kousek masa ztratili, tak jej nezačne sám hledat. Nerozptyluje se. Jeho zájem je zaměřen jen na nás.
Náhledy fotografií ze složky fotky