Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doporučujeme krmivo Eukanuba Yorkshire Terrier

Yorkšírský terier je velice veselý i společenský pes.Nádherně se chová ke všem členům rodiny i k jiným domácím zvířatům.

Anglický název:

Jorkšírský terier(cz),Yorkshire Terrier

Původ:

Yorkie byl vyšlechtěn, na konci 19.století,a to horníky a pracovníky z Uest-Rajdinga(město stojící v Jorkšír-Nottinghemském uhelném revíru).Štěnata Yorkšírského teriéra byla vyšlechtěna v údolí řeky Er a velice se podobají štěnatům Erdalteriérů.Předpokládá se,že toto plemeno vzniklo křížením Skai-teriéra s plemenem černě pálených teriérů.Je zajímavé,že proto,aby  toto malé plemeno mohli exportovat, museli přistoupit k velmi umělé selekci(pes váží maximálně 1 kilogram).Plemeno bylo uznáno FCI,AKC,UKC,KCGB,CKC,ANKC.

Popis:

Yorkie je velice kompaktní pes podobný na dlouhosrstého Toi-teriéra.Výška v kohoutku je 23cm.Hmotnost do 3.2 kg(někdy i vyšší).Hlava je sploštělá,s černým krátkým čumákem a černým čenichem nosu.Na hlavě je dlouhá srst jasně zlaté barvy.Zvláštně dlouhá srst je na čumáku a okolo uší.Zřetelně jasné je rozdělení barev : na hlavě je zřetelné zlatavě pálená,na krku a těle tmavá,modravě ocelová.Uši jsou veklé,tvarované do písmene "V",stojaté nebo polostojaté.Ocas je pokrytý srstí, tmavšího odstínu než na celém těle.Dle standardu srsti nesmí padat z boků na podlahu a je pravidelně rozdělena od špičky nosu až ke konečku ocasu do pěšinky.Přiznané je modré zbarvení ocelového odstínu,se zlatým pálením,u kořene tmavší.Štěnata tohoto plemene sa rodí na svět  zcela černý.


Původ: Velká Británie
Datum vydání původního platného standardu: 29.10.2003
FCI - standard č.86/28.11.2003/GB
Užití: trpasličí teriér
Klasifikace FCI.: skupina 3 - teriéři, sekce 4 - trpasličí teriéři, bez pracovní zkoušky
Všeobecný vzhled
Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od nozder ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce.
Chování a povaha
Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.
Hlava
Krajina lebeční
Lebka:
poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující nebo kulatá.
Obličejová krajina
Nozdry: černé.
Čenich: nepříliš dlouhý.
Čelisti/zuby: dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. že horní zuby těsně přesahují spodní zuby a sedí v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.
Oči: střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.
Krk: s patřičným nasazením.
Tělo: kompaktní.
Záda: rovná.
Bedra a stydká krajina: pevná.
Hrudník: přiměřeně klenutý do tvaru „O“.
Ocas
Kupírovaný: bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu.
Nekupírovaný: bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.
Poznámka: obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy tmavější šedomodré než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. O něco vyčnívá nad linií zad. V současnosti se již ocas u jedinců s PP nekupíruje, protože v některých státech je to zakázané!
Končetiny
Přední nohy: nohy rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k loketnímu ohbí.
Zaúhlení končetin: musí být v pořádku.
Zadní nohy: nohy jsou při pohledu ze zadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolením ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než ke kolennímu ohbí.
Tlapky: kulaté, drápky černé.
Krok: energický a uvolněný, přesné pohyby předních a zadních nohou, záda rovná.
Srst
Chlupy: na těle přiměřeně dlouhé, dokonale rovné (ne vlnité), lesklé, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.
Barva: tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové nebo tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují.
Váha
Do 3,1kg (7 liber).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář